Przypominamy OSTROŻNIE Z PŁUGIEM! Zaorywanie drogi jest karalne.

 Przypominamy OSTROŻNIE Z PŁUGIEM! Zaorywanie drogi jest karalne.
  • 03.10.2024

Przypominamy,

że w wyniku scalenia gruntów położonych na terenie całej naszej Gminy, powstała nowa mapa numeryczna, oraz stosowna dokumentacja geodezyjno-prawna, niezbędna do ujawnienia nowego stanu w ewidencji gruntów i księgach wieczystych. Zaprojektowane granice  ustabilizowały się w sposób trwały. Dlatego ponownie przypominamy OSTROŻNIE Z PŁUGIEM! Zaorywanie drogi jest karalne.

Nie zawsze takie działania są umyślne. Drogi asfaltowe są stopniowo pozbawiane poboczy, a drogi gruntowe tracą określoną w planach szerokość. Często dochodzi ponadto do zaorywania rowów melioracyjnych.

Informujemy,
że zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o drogach publicznych obowiązuje zakaz dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W szczególności zabrania się zaorywania lub zwężania w inny sposób pasa drogowego oraz umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (dotyczy to również składowania materiałów, w tym kamieni polnych).
Dalej, art. 277 kodeksu karnego, mówiący o karach za niszczenie, przesuwanie i celowe ukrywanie znaków granicznych - za takie przestępstwo przewiduje się karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może dodatkowo nakazać usunięcie szkody i przywrócenie dawnych oznaczeń.
Trzeba też podkreślić, że zaoranie czy zawężanie w inny sposób pasa drogowego lub przydrożnego stanowi wykroczenie zgodnie z art. 100 kodeksu wykroczeń i zagrożone jest karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany. A w przypadku, gdy droga lub pobocze zostaną trwale zniszczone lub uszkodzone, według przepisów kodeksu karnego (art. 288) sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

W przypadku wystąpienia sytuacji nagminnego łamania powyższych przepisów i zaleceń, sprawcy będą zgłaszani na policję. Osoby odpowiedzialne za powstanie takich sytuacji będą pociągane do odpowiedzialności.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Uchwałą nr 38/V/2024 Rady Gminy Roźwienica z dnia 9 sierpnia 2024 r., w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budowa, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, dla których zarządcą jest Wójt Gminy Roźwienica, po stwierdzeniu zajęcia pasa mogą zostać naliczone opłaty!


W załączniku: https://rozwienica.itl.pl/image/catalog//do_pobrania/2024/UCHWAŁA NR 38 V 2024.pdf