Gminne Dożynki - Tyniowice 2023

  • 01.09.2023

W niedzielę, 27 sierpnia odbyły się na stadionie w Tyniowicach Dożynki Gminy Roźwienica 2023. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Tyniowicach. Po eucharystii przemaszerowano na plac dożynkowy.


Oficjalnego otwarcia dożynek, wraz z powitaniem zaproszonych gości i wymienieniem sponsorów dokonał prowadzący święto Krzysztof Sas, sołtys Tyniowic i randy Powiatu Jarosławskiego. Do gości zwrócił także jako gospodarz całej gminy wójt Tomasz Kotliński, a o rolniczej pracy mówił poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak.


Starostami dożynek byli Ewa Kurpiel i Michał Malec, który opisywał pokaz żniwny i zasiewu zboża. - Koszenie miało w sobie punkt gdzie kombajn zsypywał urobek w tzw. „w locie” bez zatrzymywania na przyczepę przeładowcą, po czym ładunek zboża był przetransportowany z pola na przyczepę w praktyce na tira. Siew był przedstawiony w dwóch formach. Obejrzeliśmy tradycyjny sposób, czyli minimum cztery wyjazdy w pole czyli oranie ścierniska, bronwanie/kultywatorowanie, sianie później nawożenie i w formie nowoczesnej gdzie jedna maszyna bez powyższych czynności, od razu sieje i nawozi w jednym przejeździe, całość fajnie opisał starosta dożynek oraz przedstawił poszczególne maszyny wraz z ciągnikami które przyjechały z sąsiednich miejscowości – wspomina jeden z uczestników.


Rolnicze święto to także prezentacja wieńców podkreślających trud włożony w żniwa oraz okazja do rozrywki. Na dożynkowej scenie pojawiły się kapele, zespoły i soliści oraz tancerze z ogniska baletowego w Jarosławiu i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tyniowicach,


Wystąpili m.in.: Kapela Kańczudzka, Szymon Cynk z Kańczugi, Misie z Husowa, Zespół Pieśni i Tańca Familia z Rudołowic, obchodzący w tym roku 40 lecie istnienia, na tą okoliczność, Przewodnicząca KGW z Tyniowic oraz radny gminy z Tyniowic Józef Cynk wręczyli najstarszej wiekiem założycielce zespołu Helenie Gołąb pamiątkową tablice oraz tort.


Święto plonów ma charakter rodzinny. Nie zabrakło więc atrakcji dla najmłodszych, animacji, darmowych zjeżdżalni, grochówki i piana party. Były też skierowane do wszystkich konkursy, tradycyjne potrawy przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, a swoje stoiska mieli KRUS, PODR w Boguchwale-Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Jarosławiu oraz Lasy Państwowe.


Święto zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami na dwóch scenach zagrały zespół LAWA oraz DJ Witold Ślimak, oraz blisko godzinny spektakl w z wykorzystaniem laserów.


Dożynki w mediach:

https://ekspresjaroslawski.pl
https://www.youtube.com/Karol-Agro-Podkarpacie