- 20.08.2024
Uroczyste Święto Plonów! GMINNE DOŻYNKI ZA NAMI.
Święto dożynkowe jest ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników. Po żniwach zawsze następował krótki czas odpoczynku, który był okazją do radosnego świętowania.
Przy sprzyjającej pogodzie koniec żniw przypadał przed dniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stąd ludowe przysłowie „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie”.
Taka niepowtarzalna okazja, by cieszyć się z dobrze wykonanej pracy w polu i wspólnie uszanować wysiłek każdego związanego z ziemią mieszkańca Gminy Roźwienica, była w niedzielę, 18 sierpnia 2024 r., w Woli Węgierskiej. W tej malowniczej miejscowości odbyły się Gminne Dożynki, na świętowanie których zaprosił Wójt Gminy Roźwienica oraz Samorząd Wsi Wola Węgierska.
Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Wiesława Sztuckiego, proboszcza parafii w Węgierce, a kazanie wygłosił ks. Jacek Czerkas.
Poświęcone zostały chleb i piękne wieńce dożynkowe – symbol święta plonów. W intencji rolników modliła się cała społeczność Gminy oraz zaproszeni goście, w tym Europoseł Daniel Obajtek.
Po Mszy Świętej barwny korowód uczestników dożynek prowadzony przez Orkiestrę Dętą przy OSP w Medyce przeszedł pod Wiejski Dom Kultury, gdzie powitania zaproszonych gości
dokonał prowadzący święto – Krzysztof Sas, sołtys Tyniowic.
Jako gospodarz Gminy Roźwienica oraz organizator wydarzenia – wójt Tomasz Kud w swoim przemówieniu podkreślił, że praca na roli to ogromny trud, wymagający mądrości i zapobiegliwości, bo jak to się mówi „ziemi nie oszukasz”. Dlatego Dożynki to uświęcona tradycją okazja do wspólnego świętowania – dzień, aby Wam rolnikom podziękować! W imieniu własnym i Samorządu Gminy.
W imieniu Starosty Jarosławskiego Kamila Dziukiewicza głos zabrał Stanisław Górski, Radny Rady Powiatu Jarosławskiego. Obecny był również radny Mariusz Trojak. Słowa podziękowania dla rolników skierował delegat Podkarpackiej Izby Rolniczej Michał Malec (członek Rady Powiatowej). Głos zabrała również Radna Gminy Roźwienica z Woli Węgierskiej, Pani Honorata Telega. Odczytane zostały dwa okolicznościowe listy skierowane do uczestników uroczystości od: dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale Zbigniewa Micała i dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie Błażeja Borowca.
Oficjalnego otwarcia dożynek, wraz z wójtem, dokonał sołtys Woli Węgierskiej Grzegorz Telega. Wystrzały armatnie hucznie ogłosiły, że przyszedł czas na radosne świętowanie!
W ceremonii dożynkowej najważniejszy jest wieniec, nazywany również plonem, ponieważ symbolizuje wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Tradycyjnie wiły go kobiety, najlepsze żniwiarki. W wieńcu były zawsze niemłócone kłosy wszystkich zbóż, a oprócz nich często owoce jarzębiny, jabłka, warzywa i kwiaty. I tak był i tym razem! Pięknie prezentowały się wszystkie wieńce, przygotowane przez poszczególne sołectwa. Symbolem dożynek jest również chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Zgodnie z tradycją Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek. Dlatego po uhonorowaniu delegacji z wieńcami nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy – przekazanie przez starostów chleba upieczonego z tegorocznego ziarna wójtowi i podzielenie się nim ze wszystkimi zgromadzonymi. Zaszczytną rolę Starostów Dożynkowych pełnili Anna Korytko i Stanisław Wojdyła.
Gdy już tradycyjnemu dziękczynieniu stało się zadość, uczestnicy dożynek mogli przysłuchiwać się występom zespołów i kapel ludowych, naprzemiennie przeplatanych przez historyczne inscenizacje. Te rodzajowe scenki znakomicie odtwarzali członkowie Samodzielnego Oddziału Hetmana Jana Karola Chodkiewicza Ziemi Jarosławskiej z Zarzecza. W części artystycznej wystąpili: dzieci ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Woli Węgierskiej, Orkiestra Dęta przy OSP w Medyce i Kapela Góralska Howerna. Po raz kolejny mogliśmy się zachwycić pięknem lokalnego folkloru a przede wszystkim umiejętnościami wszystkich członków Zespołu Pieśni i Tańca „Familia” im. Heleny i Wiktora Gołębiów z Rudołowic. I tu wspomnieć należy, iż najmłodsza grupa tancerzy wystąpiła w nowych strojach, które zostały zasponsorowane przez ENERGETYKA POLSKA SP. Z O.O. KRAKÓW – ENERGETYKA ODNAWIALNA.
Nasze radosne świętowanie okraszone było wspaniałymi, tradycyjnymi smakami. Lokalne i regionalne przysmaki przygotowały jak zawsze niezawodne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, których potrawy rozpieszczały podniebienia. Były też liczne konkursy, które wprowadzały zebranych w znakomity nastrój. Święto plonów ma charakter rodzinny, więc nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, przy pełnym parkiecie i
rytmach granych przez Zespół Perła. Wieczorem uczestnicy dożynek
obejrzeli fireshow w wykonaniu Teatru Ognia BOHEMA z Sandomierza.
Na stoiskach prezentowały się: KRUS, PODR w Boguchwale - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Jarosławiu oraz wspomniana już ENERGETYKA POLSKA SP. Z O.O. KRAKÓW – ENERGETYKA ODNAWIALNA, która przekazywała zainteresowanym odnawialnymi źródłami energii swoją ofertę.
Wójt Gminy Roźwienica Tomasz Kud dziękuje serdecznie Samorządowi Wsi z Woli Węgierskiej oraz Kołu Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Węgierskiej za współorganizację wydarzenia.
Na słowa uznania zasługują również wszyscy, którzy przyczynili się do przygotowania i uatrakcyjnienia tej imprezy. Dziękujemy starostom dożynek, radnym, sołtysom, twórcom przepięknych wieńców dożynkowych i dekoracji, druhom strażakom z jednostek OSP. Dziękujemy dyrekcji, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej w Woli Węgierskiej oraz występującym artystom.
Szczególnie dziękujemy sponsorom:
BANK SPÓŁDZIELCZY W JAROSŁAWIU – Panu Zbigniewowi Baryle
USŁUGOWIEC – Panu Marcinowi Krzysztan
MK BUDOWY – Panu Markowi Kurpiel
MIODOLAND – Państwu Iwonie i Pawłowi Sęk
USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE – Panu Witoldowi Draganik
SOLID – Panu Stanisławowi Wojdyła
HYDROBUD – Panu Rafałowi Łukaszów
ER-PEL – Panu Łukaszowi Korytko
R.S.T. ZAKŁAD USŁUGOWO-HANDLOWY – Panu Rafałowi Wróbel
Państwu Magdalenie i Grzegorzowi Szpak
SKŁAD GAŁUSZKA SP. J. MALENISKA
KLUB GOLFOWY ARŁAMÓW
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za kultywowanie pięknej tradycji święta plonów oraz za pomysłowe dekoracje mieszkańcom, którzy sprawili, że atmosferę Dożynek Gminnych czuć było już przed rozpoczęciem imprezy. Tak licznych „scenek” może pozazdrościć nam każda gmina! DZIĘKUJEMY!
Do zobaczenia za rok!