Izby Pamięci

  • 20.09.2024

IZBY PAMIĘCI


Izba Pamięci „Ocalić od zapomnienia” w Chorzowie

Izba Pamięci, która powstała z inicjatywy Jana Paszczyńskiego, znajduje się w budynku OSP Chorzów. Najcenniejszym eksponatem chorzowskiej Izby Pamięci jest dwutłokowa pompa ssąco-tłocząca o średnicy cylindrów 100 mm i wydajności około 200 litrów wody na min. Wyprodukowana została w 1924 r. przez „Krajową wytwórnię i skład przyborów pożarnych we Lwowie”. Jest to jedyna sprawna technicznie sikawka konna na terenie powiatu jarosławskiego. Interesująca jest także autopompa wraz z działkiem wodnym ze Stara 26 P z 1971 r. Ze sprzętu oświetleniowego na uwagę zasługuje niemiecka lampa akumulatorowa „Eisemann” pochodząca z lat 30. XX w. Pośród środków alarmowania najciekawsze to m.in. trąbka zwana „sygnałówką” z lat 20. XX wieku, gong z łuski artyleryjskiej oraz kilka typów ręcznych syren alarmowych i samochodowych. Z umundurowania najcenniejsze eksponaty stanowią czapki litewska, austriacka, duńska, belgijska, francuska oraz amerykańska.

Szkolna Izba Pamięci w Rudołowicach

Szkolna Izba Pamięci w Rudołowicach przyczynia się do ocalenia od zniszczenia zagrożonych zbiorów prywatnych, środowiskowych oraz tych o nieznanym pochodzeniu, przy minimalnym zaangażowaniu darczyńców. Sfotografowane pamiątki zostały opracowane i umieszczone na stałej, ogólnodostępnej ekspozycji, która służy mieszkańcom oraz gościom do poznawania przeszłości i tradycji Regionu.
Zbieranie eksponatów wciąż trwa!
Ponieważ codziennie ulega zniszczeniu wiele cennych, nierozpoznanych świadectw historycznych, grupa miłośników historii ogłasza gotowość utrwalenia przedmiotów i archiwaliów związanych z przeszłością Naszej miejscowości, przekazanych przez wszystkich tych, którzy chcą się nimi podzielić z innymi. Szkolna Izba Pamięci ma być ratunkiem dla zagrożonych relacji, materiałów i zbiorów. Osoby, które nie chcą rozstawać się ze swoimi archiwami, a uważają, że znajdują się w posiadaniu rzeczy godnych uwagi, mogą podzielić się swoimi zbiorami. W takim przypadku materiały po zdigitalizowaniu zostaną zwrócone właścicielom.