W nieodległym czasie odeszli do Wieczności zasłużeni Mieszkańcy naszej Gminy.

W nieodległym czasie odeszli do Wieczności zasłużeni Mieszkańcy naszej Gminy.
  • 07.11.2024

Za zasługi na rzecz naszej Społeczności, towarzysząc w ostatniej drodze, modlitwę ofiarowali Wójt Gminy Rożwienica Tomasz Kud oraz pracownicy Urzędu Gminy a My winniśmy im pamięć!
Pamiętajmy więc o Irenie Paszczyńskiej i Józefie Półćwiartku.


Irena Helena Paszczyńska, córka Bronisława Motyki i Anieli z d. Drapała, urodzona 28 marca 1949 r. w Chorzowie. W 1967 r., po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im J. Słowackiego w Przemyślu, kontynuowała naukę w Studium Nauczycielskim w Krośnie. Pracę zawodową jako kwalifikowana nauczycielka rozpoczęła w 1969 roku w 8-klasowej Szkole Podstawowej w Woli Węgierskiej. Po czterech latach, w wyniku obniżenia stopnia organizacyjnego tej szkoły na skutek reorganizacji, została przeniesiona do pracy w Zbiorczej Szkole Gminnej w Roźwienicy, gdzie pracowała do czasu przejścia na emeryturę w 2001 r., ucząc biologii i chemii. W czasie pracy zawodowej nieustannie podnosiła swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach, szkoleniach, konferencjach.
Nie szczędziła również czasu na różnego rodzaju prace społeczne. Jako mieszkanka Chorzowa zainteresowana jest dziejami tej miejscowości. Wspólnie z mężem Janem Paszczyńskim i synem Marcinem prowadziła kronikę jednostki strażackiej, która w barwny sposób upamiętnia wydarzenia związane z chorzowską społecznością. Kronika, prezentowana przez Autorów na wystawach i Ogólnopolskich Konkursach Kronik Strażackich, m.in. w Sośnicy, Chorzowie, Piotrkowie Trybunalskim, Augustowie, Częstochowie, Sanoku, Kazimierzu Dolnym i w Warszawie, oceniana była jako wzorowa, wielokrotnie wyróżniana i nagradzana.
Z dużym zaangażowaniem włączyła się również w działalność naszego Stowarzyszenia. Jest współautorką publikacji wydanej przez Stowarzyszenie: Ochotnicza Straż Pożarna we wsi Chorzów w gminie Roźwienica powiat Jarosław. Muzeum – Izba Pamiątek w Chorzowie.

Prof. dr hab. Józef Półćwiartek (1935 – 2024)
w czasie pracy akademickiej w Rzeszowie był organizatorem magisterskich studiów historycznych na WSP, pełnił też w tej uczelni obowiązki Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, potem Prodziekana Wydziału Socjologiczno – Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego (1999 – 2002). Był członkiem dwóch komisji naukowych Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie oraz członkiem Międzynarodowej Komisji Historycznej przy Komitecie Nauk Historycznych PAN. Prowadził badania naukowe nad dziejami gospodarczo-społecznymi pogranicza etnicznego polsko-ukraińskiego czasów nowożytnych, głównie dzieje osadnictwa, dzieje wsi i miast, dzieje Kościoła katolickiego i Cerkwi ruskiej. Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych (w tym kilka książek z dziedziny historii). Mocno związany badawczo i organizacyjnie z wieloma towarzystwami naukowymi i regionalnymi z obszaru Polski południowo-wschodniej. Był również pomysłodawcą Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Parafii Tyniowice, a następnie Członkiem Założycielem. Przez cały okres działalności Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Parafii Tyniowice pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu i Redaktora Naukowego wydawnictw Stowarzyszenia.
W uznaniu zasług Profesor Józef Półćwiartek otrzymał wiele odznaczeń państwowych i resortowych, wiele wyróżnień naukowych i regionalnych. Został również wyróżniony nadaniem godności Honorowego Członka Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Parafii Tyniowice.