Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane!

Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane!
  • 23.12.2024

Betlejem to część wsi Rudołowice. Przysiółek znajduje się niedaleko kapliczki św. Agaty, na rozdrożach dróg. Skąd się wzięła taka nazwa dowiaduję się od Mariusza Barana, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic i dyrektora Szkoły Podstawowej w Rudołowicach. Pan Mariusz zaznacza, że w 1939 roku zamieszkała tam rodzina Sieńków, która w opowieściach okolicznych ludzi porównywana była do Świętej Rodziny.
– Pan Sieńko, podobnie jak św. Józef, nosił długą brodę i był o wiele starszy od swojej małżonki. Jego żonę charakteryzowała niezwykła pracowitość, cierpliwość i łagodność. W rodzinie tej na świat przyszło siedmioro dzieci, które przyjmowała miejscowa położna pani Anna Hołowata. Rodzina ta żyła skromnie, ale spokojnie i uczciwie. Miejsce, w którym zamieszkali nazwano Betlejem. Pan Franciszek zmarł wcześniej, a jego żona Cecylia zmarła trzy lata temu dożywając 100 lat – opowiada pan Mariusz.
Według innej legendy miejsce zyskało nazwę w 1938 roku od innych osadników. Byli to Rozalia i Jan Kucab, którzy przybyli z Jodłówki. Kupili kawałek ziemi od właściciela majątku Władysława Gawła i wybudowali drewniany dom i szopę dla bydła, które pokryli strzechą. Budynki te usytuowane w szczerym polu, o zmroku, przypominały biblijne Betlejem.
Maria Gilarska, której babcia i mama tam mieszkały opowiada, że kiedy ludzie o świecie szli do pracy do dworu pana Gawła oddalonego o 0,5 kilometra to na polach widoczne były tylko jakieś iskrzące światełka od świeczki czy kaganka, dlatego nazwali to miejsce Betlejem i tak pozostało do dnia dzisiejszego.
Od 2000 roku do tego zakątka przybywa barwny korowód kolędników z Jarosławia, wśród których nie może zabraknąć Maryi, Józefa, Trzech Króli, aniołów, pastuszków. To pomysł grupy Weteranów Turystyki Górskiej, a dokładnie Jacka Hołuba i Wiesława Matrejki. To z ich inicjatywy w sobotę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia odbywa się Rajd Kolędniczy z Betlejem do Betlejem. Co roku kolędnicy przybywają z Betlejemskim Światełkiem Pokoju.


Od kilkunastu lat co roku stawiana jest szopka, przy której gromadzą się kolędnicy. W zorganizowanie spotkania angażują się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudołowicach, OSP Rudołowice, członkowie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic.