- 23.12.2024
Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane!
Betlejem to część wsi Rudołowice. Przysiółek znajduje się niedaleko kapliczki św. Agaty, na rozdrożach dróg. Skąd się wzięła taka nazwa dowiaduję się od Mariusza Barana, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic i dyrektora Szkoły Podstawowej w Rudołowicach. Pan Mariusz zaznacza, że w 1939 roku zamieszkała tam rodzina Sieńków, która w opowieściach okolicznych ludzi porównywana była do Świętej Rodziny.
– Pan Sieńko, podobnie jak św. Józef, nosił długą brodę i był o wiele starszy od swojej małżonki. Jego żonę charakteryzowała niezwykła pracowitość, cierpliwość i łagodność. W rodzinie tej na świat przyszło siedmioro dzieci, które przyjmowała miejscowa położna pani Anna Hołowata. Rodzina ta żyła skromnie, ale spokojnie i uczciwie. Miejsce, w którym zamieszkali nazwano Betlejem. Pan Franciszek zmarł wcześniej, a jego żona Cecylia zmarła trzy lata temu dożywając 100 lat – opowiada pan Mariusz.
Według innej legendy miejsce zyskało nazwę w 1938 roku od innych osadników. Byli to Rozalia i Jan Kucab, którzy przybyli z Jodłówki. Kupili kawałek ziemi od właściciela majątku Władysława Gawła i wybudowali drewniany dom i szopę dla bydła, które pokryli strzechą. Budynki te usytuowane w szczerym polu, o zmroku, przypominały biblijne Betlejem.
Maria Gilarska, której babcia i mama tam mieszkały opowiada, że kiedy ludzie o świecie szli do pracy do dworu pana Gawła oddalonego o 0,5 kilometra to na polach widoczne były tylko jakieś iskrzące światełka od świeczki czy kaganka, dlatego nazwali to miejsce Betlejem i tak pozostało do dnia dzisiejszego.
Od 2000 roku do tego zakątka przybywa barwny korowód kolędników z Jarosławia, wśród których nie może zabraknąć Maryi, Józefa, Trzech Króli, aniołów, pastuszków. To pomysł grupy Weteranów Turystyki Górskiej, a dokładnie Jacka Hołuba i Wiesława Matrejki. To z ich inicjatywy w sobotę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia odbywa się Rajd Kolędniczy z Betlejem do Betlejem. Co roku kolędnicy przybywają z Betlejemskim Światełkiem Pokoju.
Od kilkunastu lat co roku stawiana jest szopka, przy której gromadzą się kolędnicy. W zorganizowanie spotkania angażują się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudołowicach, OSP Rudołowice, członkowie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic.